top of page
  • Yazarın fotoğrafıSiyarmo Turkiye

Anaokulu Pazarlaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 2024

2024 Yılında dijital ortamlarda yani Instagram - Facebook - Google gibi mecralarda anaokulumuzu nasıl daha effektif bir şekilde pazarlayabiliriz? Sadece düzenli paylaşım yaparak mı? Yoksa sürekli bir reklam harcaması yaparak mı? Bu gibi sorularınızın cevabını bu içeriğimizde naçizane tavsiyelerimiz ile birlikte vereceğiz.


2024 Yılında Anaokulu Pazarlaması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Anaokulu pazarlaması nedir?

Anaokulu ve kreş pazarlaması diye adlandırdığımız pazarlama biçimi aslında hedef kitlemiz olan ebeveynleri etkilemeye yönelik ağırlıklı olarak sosyal medya merkezli bir pazarlama durumudur. Anaokulu pazarlaması yapılırken doğru paylaşım akışları, etkili tasarımlar ve yenilikçi reklam stratejileri ile kayıt sayısında artış, marka bilinirliği ve markanın prestijinde artış hedeflenmektedir.


Anaokulumuzun sosyal medya hesabını nasıl yönetmeliyiz?

Özellikle etkili bir pazarlama yapmak istiyorsak sosyal medya anaokulları için çok kritik bir öneme sahip. Hedef kitlemiz genellikle 27 - 45 Yaş aralığı anne ve babalar olduğu için bu kişiler sosyal medya yı gün içerisinde aktif kullanmaktadır. Sosyal medya tarafında birçok anaokulunun yaptığı en büyük hata gün içerisinde inanılmaz derecede fazla paylaşım yapmak. Bu durum bizi takip eden kitleyi sıkacak ekstra olarak artık bizi görmezden gelmeye başlamalarına sebep olacaktır.


Görmezden gelinmeyi istemeyiz öyle değil mi? Her gün iş ortamında karşılaştığınız veya konuştuğunuz bir kişi yeni tanıştığınız bir kişi kadar çekici veya ilginç gelmez. Bunun en büyük nedeni karşınızdaki kişiyi sürekli görüyor olmanızdır.


  • Anaokulları gün içerisinde çok fazla paylaşım yapmamalıdır. En fazla 3 gönderi, en fazla 7 hikaye olmalıdır.

  • Çok sık reels veya video paylaşımı yapılmamalıdır. Haftada en fazla 4 - 5 arasında olmaldır. Elbette bu paylaşım sıklığınıza göre değişebilir.

  • Anaokulları paylaşım yaparken çocukların yüzlerini ellerinden geldiğince gizlemeli, paylaşmamaya özen göstermelidir.

  • Sayfamızın kurumsal bir tasarıma, renk tonlamasına ve profesyonel tasarım paylaşımlara ihtiyacı olamlıdır.

  • Biz kimiz? Ufkumuz? gibi öne çıkan hikayelere yer verilmelidir. Bu anaokulunuzun vizyon ve misyon anlatımı konusunda oldukça yararlı olacaktır.

  • Biyografi kısmına güzel bir slogan veya kaç yaştan itibaren aldığınızı belirten kısa boğmayacak metinler koyabilirsiniz.


Anaokulu Sosyal Medya Yönetimi

Anaokulumuzun sosyal medya reklamlarını nasıl yönetmeliyiz?

Anaokulumuzun veya kreşimizin sosyal medya reklamlarını yönetirken bir profesyonelle çalışmak büyük fayda sağlayacaktır fakat kendiniz yapmak isterseniz sosyal medya reklamlarını yaparken aşağıdaki 3 maddeye dikkat etmenizi tavsiye ederiz;


  • Reklamlarınızı tüm Türkiye genelinde değil, sadece bulunduğunuz il veya ilçe de yayına almakta fayda var. Hem reklam maliyetiniz düşecektir hem de geri dönüşlerin verimliliği artacaktır.

  • Reklam metinlerinde yani açıklama kısmında okulunuzun özelliklerinde ve kayıtların devam ettiğini belirten metinler yazın.

  • Hedef kitlenizi belirlerken 27 - 45 Yaş aralığını seçin. Yaptığımız reklam çalışmalarında en büyük verimliliği bu yaş aralığından alıyoruz.

Reklamlarınızı mobil uygulamadan da verebilirsiniz fakat işi ciddiye alıp aylık 3.000 TL ve üzeri reklam harcaması yapacaksanız bir profesyonel işinizi rahatlatacaktır. Hem reklamları kurgular hem de düzenli bir şekilde ilgilenir. Reklamlar ile ilgili ilerleyen zamanda daha kapsamlı bir blog yazısı sizlerle olacak.


Google harita ve Facebook'a harita kaydınızı muhakkak yapın!

2024 Yılında anaokulunuzun dijital ortamdaki varlığını arttırmalı, harita kaydı gibi gerekli konum eklemelerini yapmalısınız. Google harita kaydını "Google My Business" üzerinden Instagram ve Facebook harita kaydını "Facebook Sayfa Ayarları" kısmından yapabilirsiniz. Facebook Sayfanızın Instagram Sayfanız ile bağlandığından emin olun.


Harita kayıtları ebeveynlerin bölgenizde bir anaokulu ararken daha kolay bir şekilde sizi bulmasını sağlayacaktır.


Anaokulumuz için billboard reklamları ve genel olarak açık hava reklamları vermeli miyiz?

Başlıkta görmüş olduğunuz sorunun yanıtını vermek için aslında birden fazla metriğe yani ölçüme bakmamız gerekmektedir. Billboard ve açık hava reklamları genellikle bulunduğunuz bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir fakat doğru bölgede kullanıldığı zaman ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Billboard ve açık hava reklamlarının eksi yanı ise oldukça maliyetli olmalarıdır. Eğer küçük - butik bir anaokulu iseniz billboard reklamları sizi ve bütçenizi yoracaktır. Genel olarak billboard reklamları son adımlarda kullanılır. Yani bütçeniz kısıtlı ise ilk etpata dijital ağırlıklı ilerlemeniz sağlıklı olacaktır.


Bu blog içeriğimiz bu kadar. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek faydalı bilgiler öğrenebilir veya bizi 0507 232 69 31 numaralı hattımızdan arayarak çalışma fırsatı yakalabilirsiniz.53 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page